Strona główna | O nas | Kontakt | Informacje praktyczne
"

Galeria - Konie
Gutowo k/Wrześni

 
INFORMACJE PRAKTYCZNECO ZABRAĆ NA OBÓZ
 • Mały plecak na różne wycieczki
 • wygodne buty na piesze wycieczki oraz obuwie sportowe
 • strój kąpielowy,
 • krem z filtrem UV,
 • letnie nakrycie głowy (chustka lub czapeczka),
 • nieprzemakalną kurtkę,
 • ciepły sweter lub polar,
 • długie i krótkie spodnie - 2 pary
 • ubiór do ćwiczeń - dres, podkoszulki (obozy sportowe),
 • gorsze spodnie i bluzę do zajęć terenowych (obozy przygody),
 • przybory do mycia, ręczniki - 2 szt., ręcznik plażowy lub mata
W przypadku obozów ekstremalnych, wędrownych lub pod namiotami dodatkowo należy zabrać:
 • kompas,
 • latarkę z zapasem baterii,
 • spiwór, karimatę,
 • menażkę, kubek, sztućce, ściereczkę i płyn do mycia naczyń
 • w przypadku wyżej wymienionych obozów najlepiej spakować się w plecak (nie torbę!).
Jeśli potrafisz grać na jakimś małym instrumencie muzycznym to możesz zabrać go ze sobą. Należy także obowiązkowo zabrać:
 • legitymację szkolną,
 • kartę zdrowia (kwalifikacyjną)
 • numer PESEL.


INFORMACJE DLA RODZICÓW - KOLONIE DLA NAJMŁODSZYCH

Wysyłając dziecko na kolonię powierzacie Państwo swoją pociechę wykwalifikowanej i opiekuńczej kadrze, która dołoży wszelkich starań, by aktywny wypoczynek dostarczył maluchowi mnóstwa miłych wrażeń i wiele radości.
Będzie to niewątpliwie lekcja samodzielności malucha i niezależności, jak również świetna okazja do zdobywania doświadczeń w kontaktach z innymi ludźmi. Bowiem właśnie w wieku 6-10 lat dziecko uczy się życia w społeczności, jest spragnione kontaktów z rówieśnikami i wtedy to właśnie odkrywa największą radość bycia z kolegami. Ponadto to świetna okazja do wzbogacania wiedzy zaciekawionego światem i wciąż pytającego malucha.

Dlatego też nie należy obawiać się, że dziecko jest zbyt małe, tylko zaufać kadrze pedagogicznej. Mam tu na myśli zwłaszcza kierownika obozu i wychowawców, którzy posiadają doświadczenie obozowe i zawodowe w pracy z dziećmi młodszymi, jak również wykwalifikowanych instruktorów i lekarza obozowego.

Ponieważ doświadczenie rozłąki jest dziecku niezbędne do nauki samodzielności, należy swojego malucha odpowiednio przygotować do tego rozstania:
po pierwsze zapewnić dziecko, że to wyjazd na kilka dni, a nie na zawsze,
a po drugie stworzyć pozytywne wyobrażenie i przybliżyć maluchowi specyfikę "życia obozowego" (zwłaszcza, kiedy jedzie pierwszy raz).

Na naszych obozach mimo bardzo atrakcyjnego programu, zawsze jest czas na rozmowę z wychowawcą o rzeczach ważnych i błahych, na przyjaźń, na obchodzenie urodzin, czy na pisanie listów do rodziców. Szczególną jednak uwagę przywiązujemy do opieki nad maluchami, wiedząc jak wielka odpowiedzialność na nas spoczywa. Niemniej jednak czynimy to z wielką chęcią i radością. Dodatkową rzeczą realizowaną na obozach dla najmłodszych są różnego rodzaju zajęcia artystyczne, takie jak lepienie z gliny, malowanie farbami po kamieniach, układanie mozaik z różnych materiałów naturalnych, wynikające z dużej potrzeby rozwijania w tym wieku wyobraźni i zdolności manualnych oraz konkursy, na przykład: konkurs czystości, który ma na celu rozwijanie samodzielności i wdrażanie do dbania o wygląd własny i otoczenia. Wszystko oczywiście dzieje się pod okiem opiekuńczego wychowawcy i czujnego kierownika obozu.
To tylko niektóre dodatkowe atrakcje, z jakimi mały uczestnik spotka się na obozie. Szanując każdego uczestnika nigdy nie zmuszamy go do robienia czegoś na siłę, zachęcamy, ale nie zmuszamy. Po takim pozytywnym wprowadzeniu dziecko powinno chętnie podjąć decyzje o wyjeździe bez rodziców. Jednak w przypadku mieszanych uczuć dziecka, do jego sprawdzianu samodzielności, można jeszcze spróbować przekonywać malucha posługując się argumentami, że na obozie będzie fajnie, pozna nowych kolegów, będzie miał sympatyczną panią, nauczy się np. podstaw wspinaczki. Jeśli mimo wszystko nie będzie samo chciało jechać na obóz, nie powinno się zmuszać dziecka, ani wysyłać na siłę. Z doświadczenia wiemiemy, że przy takim nastawieniu (nie jest po prostu jeszcze gotowe i rodzic powinien to uszanować) pobyt na obozie może być dla dziecka udręką (smutek, płacz, niechęć do zabawy i zajęć programowych), a co najgorsze zniechęci to i zrazi malucha do samodzielnych wyjazdów w przyszłości. Ze względu na dobro dziecka lepiej poczekać i spróbować w przyszłym roku.


JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO NA KOLONIĘ:

 1. maluch powinien mieć w swoim ekwipunku podstawowe przybory toaletowe i powinien wiedzieć o tym, że nikt inny poza nim nie może z nich korzystać. Często zdarza się bowiem tak, ze maluchy pożyczają sobie nawzajem grzebień, ręcznik czy klapki pod prysznic,
 2. odpowiednie ubranie najlepiej posegregować w gotowe "zestawy" na każdy dzień obozu (powiedzieć również dziecku, że codziennie powinno zakładać czyste ubranie i gdzie powinno składować brudną odzież),
 3. trzeba koniecznie powiedzieć dziecku, aby o wszystkich dolegliwościach (bóle głowy, brzucha, wymioty, złe samopoczucie) powiadamiało wychowawcę,
 4. aby na obozie nie pojawił się niespodziewany "bolesny" problem z ząbkami, warto wybrać się przed wyjazdem do dentysty,
 5. dobrze jest wyposażyć dziecko w płyn przeciw komarom i preparat do posmarowania w razie ukąszenia przez owady,
 6. dobrze jest spakować dziecku ulubioną maskotkę i bajkę, którą mama czyta przed snem, na wypadek, gdyby pojawiły się problemy z zaśnięciem.
W przypadku jakichkolwiek dodatkowych informacji dotyczących zdrowia Państwa dziecka prosimy o dokładny opis dolegliwości i sposobu podawania leków w karcie obozowej uczestnika lub podać dodatkowe zalecenia lekarza prowadzącego. Cenne też będą informacje na temat specyficznych zachowań czy cech charakteru malucha, jak również inne uwagi, na które wychowawca powinien zwrócić uwagę. To bardzo ułatwi nam pracę na obozie.

Życzymy miłych przygotowań!

Na podstawie informacji od p. Aleksandry Wójtowickiej - doświadczonego pedagoga.

Członek Polskiej Izby Turystyki i Konsorcjum Wielkopolskch Biur Podróży

CENTRUM KOLONII I OBOZÓW
61-777 Poznań, ul. Woźna 7
tel.: 61/8553268, 8517322, 8530954; fax: 61/8516640
tel. dla Agentów: 61 851 73 22
e-mail: biuro@kolonieobozy.pl

© 2001-2017 B.P. AGENDA     Created by: VIRTUALIS | V-STAT